Odze György

odzegyorgy

odzegyorgy

Horn, please

2016. június 15. - diplomatakomment
Horn Gyula külügyi államtitkár volt, én a delhi magyar kulturális intézetben dolgoztam, nem is voltam még külügyes, ám engem kértek fel a tolmácsolásra, amikor Indiában járt. Közismerten nehéz ember volt, nem beszélt ugyan angolul, de szívesen beleszólt a tolmács munkájába. Ráadásul én sem voltam hivatásos tolmács, pedig az  nagyon komoly szakma, kell hozzá a magyar és az idegen nyelv biztos szókincs ismerete, valamint magas fokú összpontosítási és rögtönzési készség. De hát a külügyesek úgy gondolták, bukjak meg én. Az első nap csakugyan tele volt feszültséggel, örökké rám szólt, hogy rövidebben, vagy hosszabban, néha úgy ült a tárgyalóasztalnál, mint valami durcás kisfiú. Este, a hivatalos vacsorán én tolmácsoltam a pohárköszöntőjét, ami kizárólag hosszú és önmagába visszaforduló körmondatokból állt, volt benne egy-két suta vicc is, de az indiaiak nem nevettek.
         -Elbasztad – hajolt oda hozzám, miután leült.
         Biztosan elbasztam, gondoltam és már azon tépelődtem, hogy új állás után nézek.
         Másnap Agrába kirándultunk. Hornt mintha kicserélték volna, indulás előtt lelkesen sétálgatott a szálloda udvarán. Nagyon szerette volna már látni a Taj Mahalt. Amikor kiértünk az országútra, megpillantottuk az első igazi indiai teherautót , aztán a másodikat, , mindegyik hátsó raklapjára ugyanaz a szöveg volt írva.   
Kérem, dudáljon. Ez volt ugyanis az indiai országúti közlekedés alapja. Ha valaki előzni akart, dudált. Ha kanyarodni akart, dudált. Ha nem akart kanyarodni, dudált.
         -Tudod, hány teherautó van Indiában? – kérdeztem. Meleg volt, igyekeztem tréfálkozni. Meleg volt, nem sikerült.   -Tíz millió – mondtam. – Most képzeld el, milyen nagy munka volt mindegyikre ráiratni a nevedet…
         Hornnal később, Londonban találkoztam újra, akkor miniszterelnök volt, én pedig sajtótanácsos. Mindenképpen szerettem volna elérni, hogy felkeresse a Financial Times szerkesztőségét és találkozzon a vezető újságírókkal, neki azonban nem volt kedve hozzá. Keservesen ment az előkészítés, az angolok végig attól tartottak, hogy lemondja a látogatást, és aggodalmukban én magam is osztoztam. Még egy nappal korábban is csak legyintett.
         -Nem szeretem az angolokat és nem szeretem az újságírókat. Ők sem szeretnek engem, akkor minek menjek oda?
         -Már megbeszéltem velük – makacskodtam. - Számítanak rá.
         -Majd lemondod.  
         A nagykövet irodájában ültünk, hármasban. Konyakot ittunk.
         -És miről beszéljek nekik? – kérdezte némi hallgatás után.
         -Egy hete jártál Moszkvában. Meséld el a találkozódat Jelcinnel. Az érdekli majd őket - vetettem fel. Ez a sajtótanácsos dolga, ötleteket kell felvetni. 
         Horn hallgatott egy darabig. Nem szeretett engedni.
         -Rendben – felelte. – Dohányozni lehet?
         Hát erre meg én nem gondoltam.
         -Megoldjuk – mondtam.
         Tony Robinson, a rovatvezető ugyan elképedt, amikor a miniszterelnök feltételét ismertettem vele.
         -Rendben van – válaszolta az angolokra jellemző fanyar öniróniával.  – Csak a londoni tűzoltóparancsnok engedélye kell hozzá, de végülis van rá egy fél napunk.
         A beszélgetés nagyon jól sikerült. Miután kijöttünk az épületből, kezet fogtunk a főszerkesztővel, beszálltunk az autóba.
         -Na, jó voltam? – kérdezte Horn.
         -Igen – feleltem. És csakugyan jó volt.
         -Látod – mondta erre. – Még szerencse, hogy magamra hallgattam és eljöttünk. De hogy bírják ki ezek egész nap bagó nélkül?
         És rágyújtott.


A bejegyzés trackback címe:

https://odzegyorgy.blog.hu/api/trackback/id/tr598825126

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása